Ta strona używa plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Dowiedz się więcej

[X] Zamknij
Strona główna » Nagroda LW » O nagrodzie » V Edycja Nagrody

Lech Wałęsa nagradza po raz piąty

Rusza V edycja Nagrody Lecha Wałęsy. To prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie przyznawane jest osobom, instytucjom i ruchom społecznym działającym na rzecz współpracy między narodami i poszanowania praw człowieka. Oprócz pamiątkowej statuetki z rąk Lecha Wałęsy, laureaci otrzymują czek na 100 tys. dolarów amerykańskich celem wsparcia ich działalności. Fundacja „Instytut Lecha Wałęsy" oczekuje na propozycje kandydatur do Nagrody.

Nagroda Lecha Wałęsy jest wyrazem solidarności ze zmagającymi się w walce o lepsze jutro. Została ustanowiona w 2008 r. przez byłego Prezydenta RP i przywódcę „Solidarności" Lecha Wałęsę w podziękowaniu za wsparcie, które otrzymał odbierając Pokojową Nagrodę Nobla w 1983 r.  Przyznawana jest osobom, instytucjom lub ruchom społecznym działającym na rzecz porozumienia i solidarnej współpracy narodów, wolności i poszanowania podstawowych praw człowieka. - Tak prestiżowe wyróżnienie ma na celu wsparcie tych osób lub organizacji, które mają odwagę walczyć o pokój na świecie, przeciwstawiają się terrorowi oraz przez swoje działania dają nadzieje i stwarzają szanse na zmiany polityczne i społeczne - mówi Piotr Gulczyński, Prezes Fundacji „Instytut Lecha Wałęsy".

Kapituła nagrody

Nagroda zostanie przyznana już po raz piąty przez kapitułę, w której skład wchodzą światowej rangi autorytety i osobistości: Lech Wałęsa - założyciel „Solidarności" i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Stanisław Szuszkiewicz - były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi, Jan Krzysztof Bielecki - były premier RP, Bernard Kouchner - były szef MSZ Republiki Francuskiej, Władysław Bartoszewski - wybitny mąż stanu,  Emil Constantinescu - były prezydent Rumunii, Rita Süssmuth - była przewodnicząca Bundestagu, Mikuláš Dzurinda - były premier Słowacji oraz Zbigniew Jagiełło - prezes PKO BP. - Laureatem nagrody może być osoba fizyczna, prawna, instytucja lub ruch społeczny, który aktywnie działa na rzecz praw człowieka, charakteryzuje się otwartością na innych, tolerancją, promuje ideę globalnej współpracy opartej na uniwersalnych wartościach i poszanowaniu wszystkich ludzi, a przede wszystkim inspiruje innych do działania na rzecz solidarności, wolności i demokracji - podkreśla Piotr Gulczyński.

Laureat nagrody otrzyma od Fundacji Instytut Lecha Wałęsy pamiątkową statuetkę oraz czek opiewający na sumę 100 tys. dolarów amerykańskich w ramach wsparcia działalności laureata, ufundowany przez wyłącznego partnera Nagrody - PKO Bank Polski.

Poprzednie edycje (2008-2011)

Do tej pory Nagroda Lecha Wałęsy została przyznana czterokrotnie. Jej laureatami byli kolejno:

  1. Król Arabii Saudyjskiej Abdullah Bin Abdulaziz Al Saud, wyróżniony za promocję dialogu międzyreligijnego i wysiłki na rzecz pokoju w na Bliskim Wschodzie,
  2. Shadi Sadr oraz siostry Ladan i Roya Boroumand irańskie działaczki na rzecz praw człowieka i praw kobiet,
  3. Polska Akcja Humanitarna wraz z jej założycielką Janiną Ochojską za wspieranie w swojej działalności idei międzyludzkiej solidarności poprzez działania charytatywne,
  4. Luiz Inácio Lula da Silva, były prezydent Federacyjnej Republiki Brazylii, za działania na rzecz pokojowego porozumienia i solidarnej współpracy narodów, w szczególności wzmocnienie na arenie międzynarodowej znaczenia krajów rozwijających się oraz za działania na rzecz zniwelowania nierówności społecznych.

V edycja nagrody

Nagroda przyznawana jest w ramach projektu „Solidarność dla Przyszłości", co roku gromadząc najznamienitszych gości z Polski i całego świata. Od 2009 r. uroczystość wręczenia nagrody tradycyjnie odbywa się w Gdańsku 29 września, w dniu urodzin Lecha Wałęsy. Miejscem ceremonii wręczenia jest Dwór Artusa oraz sale Starego Ratusza Gdańskiego. - Projekt Solidarność dla Przyszłości oraz wręczenie Nagrody Lecha Wałęsy to wyjątkowe wydarzenia promujące wizerunek Polski na arenie międzynarodowej jako miejsca dyskusji oraz wypracowania propozycji dla wciąż integrującej się Europy i świata - podkreśla Piotr Gulczyński.

Kandydatury do V edycji Nagrody Lecha Wałęsy można zgłaszać w terminie do 30 czerwca 2012 r., listownie na adres:
Fundacja Instytut Lecha Wałęsy
Al. Jerozolimskie 11\19
00-508 Warszawa
Polska
lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mail: nagroda@ilw.org.pl 

Zgłoszenia powinny zawierać następujące dane: 

  1. imię i nazwisko kandydata,
  2. informacje kontaktowe,
  3. opis działalności kandydata,
  4. uzasadnienie dla przyznania nagrody.

Więcej informacji na stronie Fundacji Instytut Lecha Wałęsy: www.ilw.org.pl i na www.solidarnoscdlaprzyszlosci.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Zdzisław Wójcik
Instytut Lecha Wałęsy
zdzislaw.wojcik@ilw.org.pl
(22) 622 22 20
kom: 797 030 581
Natalia Lewandowska
Vision Group
n.lewandowska@visiongroup.pl
(22) 327 61 39
kom. 604 131 100
Maciej Nawrot
Vision Group
m.nawrot@visiongroup.pl
(22) 327 61 35
kom. 604 937 400